Wielkość czcionki: A A A Kontrast:


Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr.5 w Katowicach

W Katowicach powstanie Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej

2011-10-26

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 5 przy ulicy Ceglanej w Katowicach powstanie Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej. W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego tej inwestycji uczestniczył wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

 

Centrum uruchomione zostanie w dawnym budynku dydaktycznym klinicznego szpitala. Przetarg na zagospodarowanie obiektu wygrała spółka Voxel - lider rynku usług związanych z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć technologicznych w medycynie. W Centrum znajdą się pracownie diagnostyczne i terapeutyczne, gabinety lekarskie, gabinety teleradiologii oraz sala konferencyjna na potrzeby dydaktyki i organizacji konferencji medycznych. Budowa centrum diagnostycznego wyniesie ok. 90 mln zł, a uruchomienie trzech oddziałów - ok. 30-40 mln zł.

 

W pracowniach centrum uruchomione zostaną nowoczesne urządzenia diagnostyczne: skaner PET-CT, pozwalający określić umiejscowienie, wielkość i stopień zaawansowania nowotworu, ocenić postępy chemio- czy radioterapii, potwierdzić lub wykluczyć obecność przerzutów; aparat  rezonansu magnetycznego do nieinwazyjnego obrazowania struktur anatomicznych, oceny ośrodkowego układu nerwowego i tkanek miękkich oraz naczyń krwionośnych; tomograf komputerowy do planowania radioterapii.  

 

Zgodnie z oczekiwaniami Szpitala Voxel wyposaży centrum m.in. w supernowoczesny Gamma-Knife (GK) - urządzenie do nieinwazyjnej terapii łagodnych i złośliwych zmian nowotworowych w obrębie głowy, oczodołów i szyi, skutecznie zastępującej leczenie operacyjne. Działanie GK polega na wielokierunkowym naświetleniu zmienionych patologicznie tkanek z dokładnością do dziesiątych części milimetra i przyrównywane jest pod względem dokładności do skalpela chirurgicznego - stąd tę metodę leczenia określa się mianem radiochirurgii. Pozwala nawet stukrotnie w stosunku do tradycyjnej radioterapii zmniejszyć dawkę promieniowania, jakiemu poddawane są zdrowe tkanki, jest niebolesna, obarczona istotnie mniejszym ryzykiem powikłań; ogranicza czas hospitalizacji i ewentualnej rehabilitacji pacjenta. Katowicki „nóż gamma” będzie pierwszym tego typu urządzeniem na Śląsku i drugim w Polsce.

 

http://www.katowice.uw.gov.pl/urzad/aktualnosci_urzedu/idn:4273.html